دسترسی سریع

بازدید ناظر استاندارد حلال از اداره استاندارد خرمشهر

رئیس اداره استاندارد خرمشهر گفت : در روز دوشنبه مورخ 23/07/1399 حجه الاسلام و المسلمین دغاغله ناظر استانداردهای حلال در اداره کل استاندارد خوزستان، از اداره استاندارد خرمشهر بازدید داشتند.

رئیس اداره استاندارد خرمشهر گفت : در روز دوشنبه مورخ 23/07/1399 حجه الاسلام و المسلمین دغاغله ناظر استانداردهای حلال در اداره کل استاندارد خوزستان، از اداره استاندارد خرمشهر بازدید داشتند.
در ابتدای نشست نادر مرادی رییس اداره خرمشهر گزارشی از وضعیت واردات و صادرات سال جاری را ارایه نمود.
وی گفت: به دلیل تحریم های ظالمانه استکبار جهانی در سال جاری واردات مواد غذایی آماده نداشته ایم و فقط برنج قهوه ای بوده است. ولی در سالیان گذشته واردات انواع مواد غذایی مانند سس ها، کنسروجات، نوشابه های انرژی زا را داشته ایم. در زمینه صادرات نیز عمده مواد غذایی مشمول مقررات استاندارد اجباری به استناد دارا بودن پروانه نشان استاندارد از گمرک صادر می گردند.
سپس حجه الاسلام دغاغله به تاریخچه و اهمیت استاندارد حلال اشاره نموده و فرمودند که مقوله غذای حلال از مصوبات سازمان کنفرانس اسلامی IOC، می باشد که کمیته آن در اتاق بازرگانی تهران مستقر بوده و امور مربوط به تحقیق و بررسی غذای حلال را بررسی می کنند.
ایشان به فعالیت های سازمان ملی استاندارد در زمینه تدوین استاندارد ملی ایران بشماره 12000 پرداخته و عنوان داشتند که بنا به اهمیت موضوع، مطابق تبصره دو از ماده هفت، سازمان ملی استاندارد، تنها مرجع رسمی اعطای نشان حلال در کشور می باشد.

در ادامه به اعتبار جهانی نشان استاندارد حلال پرداخته و با اشاره به اطمینان بخش بودن نشان مذکور عنوان نمودندکه علاوه  بر مصرف کنندگان مسلمان، افراد غیر مسلمان نیز به خرید مواد غذایی دارای نشان حلال رغبت بیشتری نشان می دهند زیرا که دال بر اطمینان از کیفیت مواد غذایی می باشد.

بعد از نشست صمیمانه با همکاران، با هماهنگی بعمل آمده این اداره با شرکت های نمونه برداری نوین اندیشان و معیار گستر، ایشان ضمن بازدید از فعالیت این شرکت ها در محوطه بندر خرمشهر ، روند بازرسی و نمونه برداری از محموله های وارداتی را رویت نموده و در جریان گزارش نحوه عملکرد شرکت های مذکور قرار گرفتند.
 

سایر تصاویر: